مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

ربات‌های انسان‌نمای OpenAI قابلیت‌های انسانی از خود نشان می‌دهند

توسط کامران روزبه
۰ اظهار نظر

ابتدا فقط وظایف فیزیکی بود، حالا ربات ها می توانند آنچه را که ما می گوییم بفهمند و بر اساس آن پاسخ دهند. ماه گذشته، استارت‌آپ رباتیک FigureAI از همکاری با OpenAI برای توسعه یک مدل هوش مصنوعی سفارشی برای روبات‌ها خبر داد – و نتایج اولیه‌ای که دیروز به اشتراک گذاشته شد، جامعه هوش مصنوعی را متحیر کرده است.

خلاصه نتایج

در یک نسخه ی نمایشی که دیروز به اشتراک گذاشته شد، ربات به نام Figure 01 وظایف مختلفی را بر اساس دستورات کلامی انجام داد:

  • ربات می تواند آنچه را که در مقابلش قرار دارد ببیند و توصیف کند
  • وقتی از انسان چیزی برای خوردن می خواهد، یک سیب به انسان می دهد
  • توضیح می‌دهد که چرا یک سیب به انسان داد، در حالی که زباله‌ها را در یک سبد دسته‌بندی کرده است

همچنین وقتی از روبات پرسیده شده که ظرف‌ها کجا باید قرار بگیرند آنها را در قفسه‌ای جای داد. Figure 01 در هنگام حرکت اجسام  رفتار ظریفی از خود نشان می دهد و زمانی که از او سوال پرسیده می‌شود به طور طبیعی صحبت می‌کند.

این یک جهش بزرگ در توانایی‌های استدلالی است. Figure ادعا می کند که اقدامات ربات ها از قبل برنامه ریزی شده نبوده است. در عوض، آنها نتیجه توانایی در یادگیری حرکات و مهارت های جدید در طول زمان هستند. اما هنوز کامل نیستند. زمانی که ربات سعی می‌کند پاسخی ارائه دهد، یک تأخیر قابل توجه و سکوت ناخوشایندی وجود دارد.

موارد بیشتر به زودی ارایه خواهد شد: پیشرفت در فناوری رباتیک به لطف پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی شتاب قابل توجهی به خود گرفته است. سایرین مانند تسلا و هانسون رباتیک در حال کار بر روی نسخه های خود از این فناوری هستند. شاید زمان زیادی نگذرد که نسخه تجاری این ربات ها را نیز ببینیم.

شما می‌توانید ویدیوی دمو کامل Figure01 را اینجا ببینید .

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید