مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

پیش‌بینی کارشناسان از ۵ اتفاق مهم در حوزه هوش مصنوعی که در ۲۰۲۴ شاهدش خواهیم بود

توسط آرش خیری
منتشر شده: آخرین بروز رسانی در تاریخ ۰ اظهار نظر

در کنار ترندهایی که در زمینه هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ به وجود آمدند کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که شاهد چند رویداد و اتفاق مهم در سال میلادی پیش رو خواهیم بود. در این مقاله به مهم‌ترین چیزهایی که در حوزه هوش مصنوعی در سال جدید میلادی باید منتظرش باشید می‌پردازم

۱- ویدیوی تولید شده توسط هوش مصنوعی به واقعیت تبدیل می‌شود

اگر سال ۲۰۲۳ سال متن و تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی بود، سال ۲۰۲۴ سالی است که مدل‌های ویدیویی هوش مصنوعی از آزمایش‌های سرگرم‌کننده به سمت تبدیل شدن به محصولات بالغی مانند ChatGPT می‌روند که نتایج واقعی تولید می‌کنند.

Pika 1.0  نخستین چشم‌انداز از چیزی است که امکان دارد در سال آینده شاهدش باشیم: توانایی تولید کلیپ های کوتاه با کیفیت بالا با پرامپت‌های متنی. مهندس OpenAI آندری کاراپتی پیش‌بینی می‌کند این که مدل‌های ویدیویی مانند مدل‌های متنی و تصویری جهشی داشته باشند، فقط نیاز به زمان دارد.

۲- هوش مصنوعی به یک مهارت ضروری برای جویندگان کار تبدیل خواهد شد، زیرا کارفرمایان برای استخدام هوش مصنوعی عجله دارند

مورگان استنلی پیش‌بینی می‌کند که هوش مصنوعی در ۳ سال آینده بر ۴۰ درصد از نیروی کار تأثیر خواهد گذاشت. نظرسنجی دیگری از آمازون نشان داد که ۷۵ درصد از کارفرمایانی که به دنبال استعدادها و مهارت‌هایی هستند که واجد شرایط تسلط بر هوش مصنوعی باشند در یافتن نامزدها با مشکل مواجه می‌شوند. و شرکت تحقیقاتی Forrester انتظار دارد ۶۰٪ از کارمندان  در سال ۲۰۲۴ از هوش مصنوعی برای انجام کار و وظایف‌شان استفاده کنند.

با افزایش تقاضا برای مهارت‌هایی در زمینه هوش مصنوعی، کارجویان و متخصصان برای بهبود چشم اندازهای شغلی خود به سرعت شروع به ارتقای مهارت‌های‌شان در زمینه هوش مصنوعی خواهند کرد. خیلی زود، آشنایی یا تسلط بر ChatGPT به اندازه مهارت داشتن در اکسل، در رزومه‌های اکثر متقاضیان شغل ظاهر خواهد شد. 

۳- هوش مصنوعی دریچه‌های جدیدی از کارآیی را برای گوشی‌های هوشمند خواهد گشود، همچنان که مدل‌های کارآمدتر هوش مصنوعی ویژگی‌های خود را در دستگاه‌های کوچک‌تر فعال می‌کنند

تاکنون، بیشتر محصولات بزرگِ هوش مصنوعی به دلیل نیاز به قدرت پردازش بالا برای اجرای مدل‌های پشت این محصولات، تنها روی دسکتاپ یا درون مرورگر قابل دسترسی بوده‌اند. اما همانطور که مدل‌های کوچک‌تر و کارآمدتر مانند Gemini Nano گوگل پیشرفت می‌کنند، انتظار می‌رود که بسیاری از عملکردهای هوش مصنوعی در دستگاه‌های کوچک‌تر پردازش شوند. این پیشرفت ها مجموعه کاملی از کاربردهای جدید با هوش مصنوعی را برای گوشی های هوشمند محقق می‌کند.

۴. مدل‌های هوش مصنوعی، کوچک‌تر، ارزان‌تر و چندوجهی خواهند شد

بسیاری از مدل‌های برتر هوش مصنوعی مانند سری GPT OpenAI، سال را به‌عنوان مدل‌های متنی آغاز کردند و آن را به‌عنوان مدل‌های چندوجهی به پایان رساندند که می‌توانند تصاویر، صدا و حتی ویدیو را در برخی موارد پردازش و تولید کنند. همانطور که مدل‌ها توانمندتر می‌شوند، انتظار داشته باشید که مدل‌های چندوجهی در سال جاری تصویری‌تر و متداول شوند.

در حالی که مدل هایی مانند GPT-4 و Gemini برای کسب رتبه های برتر بازار رقابت خواهند کرد، ما همچنین شاهد ظهور مدل‌های کوچکتر، ارزان‌تر و تخصصی‌تر مانند PHI-2 مایکروسافت و Mistral 7B خواهیم بود که با سخت‌افزارهای ضعیف‌تر و ارزان‌تر قابل استفاده خواهند بود و برای کاربردهای خاصی بهره‌برداری خواهند شد.

۵. منتظر هیجان باشید – هیجان و شگفتی بسیار بیشتر

افزایش تصاعدی قابلیت‌های مدل‌های هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ به همان اندازه با جنجال‌ها و هیجاناتی که در کنارشان به وجود می‌آمد همراه بود. از اخراج و استخدام مجدد سام آلتمن توسط OpenAI گرفته تا چندین پرونده قضایی برجسته، صحنه برای یک سال دراماتیک دیگر در هوش مصنوعی آماده شده است. در اینجا برخی از خطوط گسلی که ممکن است در ماه های آینده فوران کنند ذکر شده است:

  • هیئت مدیره OpenAI هنوز شکل نهایی خود را نگرفته است، زیرا عدم اطمینان در مورد بزرگترین شرکت در هوش مصنوعی وجود دارد.
  • مدل Gemini Ultra گوگل نیز هنوز منتشر نشده است، که در حال حاضر باعث ایجاد بحث های زیادی در مورد قابلیت های آن در مقایسه با GPT-4 شده است.
  • اپل هنوز یک محصول بزرگ هوش مصنوعی را معرفی نکرده است. انتشار یک اطلاعیه از طرف اپل می تواند اوضاع را به شدت متزلزل کند.
  • با ظهور جایگزین های جدید، معماری ترانسفورماتور ممکن است به عنوان چارچوب غالب برای ساخت مدل های هوش مصنوعی به چالش کشیده شود.
  • بسته به حکم چندین پرونده کلیدی دادگاه و قوانین جدید بزرگ، سرعت پیشرفت در هوش مصنوعی ممکن است شتاب یا کاهش قابل توجهی داشته باشد.

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید