مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

چگونه هوش مصنوعی به پیشرفت سلامت زنان در سراسر جهان کمک می کند

توسط کامران روزبه
۰ اظهار نظر

برای روز جهانی زن، راهکارهای مرتبط با هوش مصنوعی را به اشتراک می‌گذاریم که می‌تواند تشخیص زودهنگام، کیفیت و دسترسی به مراقبت از سلامت زنان را در سراسر جهان بهبود بخشد.

هوش مصنوعی فرصتی بی سابقه برای افزایش رفاه جهانی و سلامت انسان – به ویژه سلامت زنان – ارائه می دهد. در بیشتر تاریخ، سلامت زنان با موانع سیستماتیک از جمله دسترسی محدود به بودجه و تحقیقات مواجه بوده است که منجر به راه‌حل‌های درمانی ناکافی و دسترسی نامناسب به مراقبت می‌شود. ما آینده ای را می بینیم که در آن هوش مصنوعی پتانسیل کمک به غلبه بر این موانع را دارد، و آینده ای که در آن زنان در خط مقدم راه‌حل ها و تلاش‌های تحقیقاتی پیشرو هستند. تاریخ به ما آموخته است که وقتی زنان نوآوری می کنند، راهکارهایی نوین برای زنان پدیدار می شود. ما همچنین می‌دانیم که ترویج دسترسی عادلانه به نوآوری در مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند منجر به پیشرفت هایی شود که زندگی را در سراسر جهان بهبود بخشد.

به همین دلیل است که Google Research روی توسعه ابزارهای هوش مصنوعی برای بهبود مراقبت و دسترسی به مراقبت از زنان در سراسر جهان کار کرده است که در اینجا چند نمونه از آن‌ها را معرفی می‌کنیم. این مطلب را شرکت گوگل در یک پست وبلاگی به مناسبت روز جهانی زن منتشر کرده است.

بهبود دسترسی به مراقبت های اورژانسی مامایی (EmOC)

هر  دو دقیقه  یک زن در سراسر جهان بر اثر عوارض ناشی از زایمان جان خود را از دست می دهد.  ۷۰٪  از این موارد در جنوب صحرای آفریقا هستند و اکثر آنها قابل پیشگیری هستند – با شواهدی که نشان می دهد زمان طولانی سفر در پیامدهای منفی مادر نقش دارد. اینجاست که مراقبت های اورژانسی مامایی با استفاده از هوش مصنوعی می تواند کمک کند. ما از هوش مصنوعی برای نقشه‌برداری بهتر دسترسی به مراقبت‌های زایمان استفاده می‌کنیم و به شرکا کمک می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنند که  زنان می‌توانند به خدمات بهداشتی دسترسی داشته باشند .

با همکاری  کنسرسیوم OnTime در نیجریه، در سال ۲۰۲۲، ابزاری را  توسعه دادیم که میانگین زمان سفر به نزدیک‌ترین، دومین و سومین نزدیک‌ترین امکانات EmOC را برای مناطق مختلف شناسایی می‌کند. با تسهیل راهکارهای دسترسی جغرافیایی توسط شریک ما، کنسرسیوم OnTIME، تصمیم گیرندگان در شهر بنین از داشبورد برای شناسایی مناطقی با دسترسی ضعیف جغرافیایی به EmOC استفاده می کنند و بازرسی های بصری را برای تعیین دلایل دسترسی ضعیف جغرافیایی انجام می دهند (مانند چاله ها، خرابی جاده ها، فرهنگ رفت و آمد، فقدان یک پزشک آموزش دیده توسط EmOC در مرکز محلی) که این را با تجربه زنده افراد محلی ترکیب می کند تا توصیه های متناسب با شواهد ارائه شود. این تیم اکنون در حال کار بر روی گسترش این تلاش فراتر از نیجریه است.

سونوگرافی مادر (قبل از تولد).

سونوگرافی یک ابزار ضروری برای ردیابی سلامت بارداری و رشد جنین است. با این حال، بسیاری از مناطق در جهان فاقد تکنسین اولتراسوند هستند. ما در حال توسعه فناوری هوش مصنوعی هستیم که   انجام و تفسیر اولتراسوند را برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که برای سرونوگرافی آموزش دیده نیستند، آسان تر می کند . این فناوری می تواند دسترسی به درمان اولتراسوند را در سراسر جهان گسترش دهد. در سال ۲۰۲۳، تیم‌های تحقیقاتی ما در ایالات متحده و آفریقا با  Jacaranda Health  در کنیا برای  پیشبرد تحقیقات و بهبود مدل‌ها در چندین بیمارستان مربوط به زایمان شریک شدند . از زمانی که مطالعه ما در ژانویه آغاز شد، صدها زن در تحقیقات ما شرکت کردند و ما را قادر ساختند تا توسعه این سیستم هوش مصنوعی را بیشتر پیش ببریم.

سونوگرافی سرطان سینه

امروزه سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در جهان است. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است و  ماموگرافی  استاندارد طلایی برای غربالگری سرطان سینه است. اما این موارد با محدودیت هایی همراه هستند – به دلیل هزینه های بالا برای همه در دسترس نیستند و در جمعیت هایی با تراکم سینه بالاتر موثر نیستند. از سوی دیگر، اولتراسوند – که معمولا به عنوان تصویربرداری کمکی در تشخیص سرطان سینه استفاده می شود –  این پتانسیل را دارد که یک ابزار تشخیص اولیه موثر باشد . گوگل  با  بیمارستان یادبود چانگ گونگ در تایوان  برای توسعه و بررسی اینکه آیا مدل‌های هوش مصنوعی ما می‌توانند به تشخیص زودهنگام سرطان سینه با استفاده از سونوگرافی کمک کنند، همکاری کرده است. در سال ۲۰۲۳، اولین مطالعه آینده نگر در نوع خود را برای تجزیه و تحلیل سونوگرافی، ماموگرافی و سایر نشانگرهای زیستی شناسایی نشده از شرکت کنندگان در مطالعه به منظور توسعه مدل های هوش مصنوعی که می تواند غربالگری سرطان سینه را با استفاده از تصویربرداری اولتراسوند امکان پذیر کند، راه اندازی کردیم. تا کنون، ما نتایج اولیه را امیدوارکننده یافته‌ایم.

کار ما و همکاران و شرکای‌مان در این زمینه برای تقویت سلامت زنان است –  از جمله اولین ابتکار دولت ایالات متحده  در زمینه تحقیقات سلامت زنان. با توجه و سرمایه گذاری فزاینده، ما نسبت به اینکه سال ۲۰۲۴ بتواند یک سال انقلابی در حوزه سلامت زنان و برای زنان در همه جا باشد، خوش بین هستیم.

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید