مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

پرامپت چیست و چه استفاده‌ای دارد؟

آخرین بروزرسانی: ۵ آذر ۱۴۰۲
شما اینجا هستید:
زمان تخمینی مطالعه: 1 دقیقه

پرامپت یا Prompt به درخواست یا سوالی گفته می‌شود که شما از یک چت‌بات یا ابزار هوش مصنوعی می‌پرسید. مثلا شما این سوال را از یک چت‌بات هوش مصنوعی می‌پرسید: «چند کلمه کلیدی متناسب برای مقاله‌ای با موضوع روبات‌های هوش مصنوعی به من معرفی کن». جمله داخل گیومه یک پرامپت است. (برای توضیحات بیشتر به واژه‌نامه هم‌نگار مراجعه کنید)

اهمیت پرامپت در حوزه هوش مصنوعی، مانند اهمیت کلمات کلیدی در سئو و موتور جستجوست. علت آن هم این است:

با توجه به اینکه هوش مصنوعی یک ماشین تربیت یافته و آموزش دیده از جانب انسان است برای همین درک او از مطالب با درک انسانی کمی متفاوت است. به خاطر همین ممکن است شما یک سوال را به گونه‌ای بپرسید که جواب دقیقی از هوش مصنوعی دریافت نکنید و فرد دیگری همان سوال/موضوع را طوری مطرح کند که جواب دقیق‌تری از همان روبات هوش مصنوعی دریافت کند.

اغلب اوقات پرامپت‌ها به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند. گرچه هوش مصنوعی می‌تواند اغلب زبان‌های زنده دنیا را درک کند بدون شک درک او از زبان انگلیسی نسبت به درک او از زبان فارسی بهتر است. بنابراین اگر می‌خواهیم از او یک سوال عمومی درباره موضوعی خاص بپرسیم بهتر است سوال خود را به زبان انگلیسی و آن موضوع خاص را به زبان فارسی مطرح کنیم. (البته اگر شما از الگوهای هم‌نگار استفاده می‌کنید با چنین مسائلی روبرو نیستید. در الگوها شما می‌توانید زبان خروجی را انتخاب کنید و نیازی به پرامپت ندارید و کافی است همان موضوع خاص را مطرح کنید. اما برای گفتگو با چت‌بات ها به پرامپت‌ها نیاز دارید)

مثلا می‌خواهیم یک پرامپت برای تولید محتوای یک ایمیل خوشامد برای موضوعی خاص مثل ثبت نام در سایت یا کمپین یک رویداد ایجاد کنیم. آن وقت پرامپت ما چنین شکلی خواهد داشت:

Create a personalized email greeting for a [insert campaign topic, target audience, etc.]

حالا اگر می‌خواهیم خروجی ما به زبان فارسی باشد و از پرامپت ما قرار است کاربران فارسی زبان استفاده کنند می‌توانی این پرامپت را به صورت زیر نیز مطرح کنیم:

Create a personalized email greeting for a [موضوع خوشامدگویی را بنویسید]

در وبلاگ هم‌نگار مجموعه‌ای از پرامپت‌های گوناگون در زمینه‌ها و برای کسب و کارها و تخصص‌های مختلف تدارک دیده شده که می‌توانید از آنها و همچنین آموزش‌های مرتبط با آن استفاده کنید.

آیا این مقاله مفید بود؟
نپسندیدن 0 0 از 0 نفر این مقاله را مفید دانستند.