مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

ChatGPT یک‌ساله شد

توسط هم‌نگار بلاگ
۰ اظهار نظر

البته این ابزار به‌خودی خود، جدید نبوده و براساس یک مدل زبان بزرگ (LLM) ساخته شده بود که قبلا در سال‌های گذشته در حال تکامل بوده است. اما اوپن‌ای آی پیش از آن نسخه GPT۳.۵ را در اوایل۲۰۲۲ ارائه کرده بود و همچنین یک نسخه دقیق از مدل زبان به نام InstructGPT را در ژانویه۲۰۲۲ معرفی کرده بود که خود نسخه‌ای به‌روز شده از مدل زبان GPT-۳ بود. درحالی‌که GPT-۳ به‌دلیل توانایی خود در ایجاد محتوا و مقالات براساس تقاضا، در سال۲۰۲۰ به پوشش خبری اولیه امیدوارکننده‌ای دست یافته، اما در مقایسه با جنجالی که ChatGPT پس از انتشار ایجاد کرد، چیزی نبود.

ChatGPT به‌دلیل توانایی در پاسخگویی به سؤالات کاربر با خروجی زبان طبیعی بسیار دقیق و مختصر، به سرعت محبوب شد. قابلیت‌های ایجاد زبان آن به اندازه‌ای پیچیده بود که برخی استدلال می‌کردند این چت روبات دارای هوش عمومی است.

زمانی که OpenAI سال گذشته در حال آماده‌سازی اولین نسخه عمومی ChatG‌PT بود، رهبران شرکت از آن به‌عنوان یک «پیش‌نمایش تحقیقاتی بی سر و صدا» یاد کردند. در واقع عرضه این چت‌بات تحول‌برانگیز به‌قدری بی سر و صدا بوده است که حتی برخی از کارمندان OpenAI از راه‌اندازی ChatG‌PT بی‌اطلاع بوده‌اند.

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI در ایکس نوشت:

«یک سال پیش در چنین شبی احتمالاً در دفتر نشسته بودیم و پیش از اولین راه‌اندازی در صبح روز بعد، در حال انجام آخرین کارهای مربوط به ChatGPT بوده‌ایم. عجب سالی بود…»

«گرگ براکمن»، بنیانگذار و عضو هیئت مدیره OpenAI نیز می‌گوید:

«تولدت مبارک ChatGPT!

یک سال پیش چیزی را منتشر کردیم که قصد داشتیم «پیش‌نمایش تحقیقاتی بی‌سر‌وصدایی» باشد و انتظار داشتیم که لحظه واقعی هیجان ما راه‌اندازی GPT-4 باشد.

از همه برای تلاش‌هایشان متشکرم!»

از زمان راه‌اندازی ChatGPT در سال گذشته شاهد رشد و گسترش هوش مصنوعی به‌طور گسترده‌ای بوده‌ایم و از این چت‌بات به‌عنوان آیینه تمام نمای هوش مصنوعی یاد شده است. به گفته شرکت تجزیه و تحلیل داده Similarweb، بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در عرض دو ماه پس از راه‌اندازی به ChatGPT دسترسی پیدا کرده‌اند. تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری UBS نیز ماه فوریه نوشتند که «نمی‌توانند رشد سریع‌تری برای یک برنامه اینترنتی مصرف‌کننده به یاد بیاورند.»

موفقیت غیرمنتظره ChatGPT همچنین یک رقابت بزرگ در بین غول‌های فناوری مانند گوگل، متا و آمازون ایجاد کرده است و همچنین الهام‌بخش چت‌بات‌های دیگری از جمله Bard بوده است.

با این حال، محبوبیت ChatGPT باعث شد تا این نگرانی به‌وجود بیاید که این فناوری ممکن است در آینده جایگزین انسان‌ها شود. همچنین OpenAI به دلیل تأثیر بر انتشار اطلاعات غلط آنلاین، جمع‌آوری غیرمجاز داده‌ها برای آموزش هوش مصنوعی و تأثیرات زیست‌محیطی مورد انتقاد قرار گرفته است.

در هر صورت، اوپن‌ای آی به سرعت حرکت محصول خود را حفظ کرده و در نیمه دوم سال۲۰۲۳ چندین پیشرفت کلیدی را در ChatGPT منتشر کرده است. شاید مهم‌ترین ویژگی این چت بات در سپتامبر۲۰۲۳ منتشر شده باشد، زمانی که این شرکت اعلام کرده ChatGPT می‌تواند در زمان واقعی به اینترنت متصل شود. این یعنی که دیگر محدود به داده‌های آموزشی گرفته شده قبل از سپتامبر۲۰۲۱ نیست.

 

منبع: همشهری آنلاین

لینک منبع

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید