مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

گوگل رونمایی هوش مصنوعی بزرگ Gemini را تا سال آینده به تأخیر انداخت

توسط هم‌نگار بلاگ
۰ اظهار نظر

گوگل نرم‌افزار هوش مصنوعی Gemini را به‌عنوان مدل بنیادین نسل بعدی خود در کنفرانس I/O 2023 معرفی کرد. گوگل در ابتدا قرار بود جمنای را هفته‌ی آینده رونمایی کند؛ اما به گزارش خبرگزاری اینفورمیشن، تاریخ رونمایی آن به ژانویه (دی و بهمن) موکول شده است.

سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل، پس از این که متوجه شد این هوش مصنوعی نمی‌تواند به‌طور دقیق برخی از سؤالات غیرانگلیسی را پشتیبانی کند، تصمیم گرفت راه‌اندازی آن را به تعویق بیندازد. او اعتقاد دارد که پشتیبانی از زبان جهانی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا هدف نهایی گوگل رسیدن به فناوری شرکت OpenAI، یعنی مدل هوش مصنوعی GPT-4 و فراتر از آن است. گزارش اخیر نشان می‌دهد که گوگل از برخی جهات موفق شده تا به این استاندارد برسد.

پیچای در ماه نوامبر (آبان و آذر) گفت که گوگل تمرکز خود را بر انتشار هرچه سریع‌تر Gemini 1.0 برای اطمینان از رقابتی و پیشرفته‌ بودن آن گذاشته؛ اما درحال‌حاضر این شرکت اعلام کرده است که توسعه‌ی نسخه‌ی نهایی تکمیل نشده است.

در کنفرانس I/O، گوگل گفت مدل هوش مصنوعی جمنای قابلیت‌های چندگانه‌ی قابل‌ توجهی دارد که در مدل‌های قبلی دیده نشده است. این مدل علاوه بر درک متن و تصاویر، در ادغام ابزار و یکپارچه‌سازی API بسیار کارآمد خواهد بود.

گوگل تلاش می‌کند تا جمنای را در نسخه‌های مختلف به پیشنهادی جذاب برای توسعه‌دهندگان تبدیل کند (همان‌گونه که مدل زبانی PaLM 2 گوگل در چهار اندازه از جمله کوچک‌ترین نسخه‌ به نام Gecko برای گوشی‌ منتشر شد).

گوگل می‌گوید که جمنای ساخته شده تا نوآوری‌های آینده از جمله حافظه و زمان‌بندی را برای هوش مصنوعی فعال کند. سؤال بزرگ این است که Gemini چقدر سریع می‌تواند با سرویس‌های این شرکت از جمله سرویس جست‌وجوگر، گوگل‌ بارد و ورک‌اسپیس ادغام شود.

لینک منبع

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید