مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی جمنای به رایگان در دسترس توسعه‌دهندگان قرار گرفت

توسط هم‌نگار بلاگ
۰ اظهار نظر
گوگل از دو ابزار و پلتفرم مبتنی‌بر هوش مصنوعی جمنای رونمایی کرده است که توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌صورت رایگان از آن‌ها استفاده کنند.

گوگل با استفاده از AI Studio و Vertex AI، جمنای پرو را در اختیار توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها قرار داده است.

نسخه‌ی اولیه‌ی Gemini Pro دارای بازه‌ی ۳۲ هزار کلمه‌ای برای فهم محتوا است که گوگل قصد دارد آن را در آینده افزایش دهد. همچنین، قابلیت دیداری (Vision) در جمنای پرو به‌وجود آمده که تصاویر را می‌گیرد و متنی را در خروجی تحویل می‌دهد.

گوگل همچنین اشاره می‌کند که جمنای پرو با مجموعه‌ای از ویژگی‌ها برای توسعه‌دهندگان همراه شده است، از جمله فراخوانی تابع، بازیابی معنایی و قابلیت گفت‌وگو با اطلاعات سفارشی.

تصویر محیط google ai studio که در پاسخ به درخواست کاربر سه تصویر از غذاها آورده است

گوگل می‌گوید: «کیت‌های نرم‌افزاری برای جمنای پرو دردسترس هستند تا به توسعه‌دهندگان در ساخت نرم‌افزارهایی که در هر پلتفرمی قابل اجرا باشند، کمک کنند. زبان‌های برنامه‌نویسی پایتون، Kotlin و Node.js و Swift و JavaScript توسط مدل‌ زبانی بزرگ جمنای پرو پشتیبانی می‌شوند.»

Gemini Pro و Gemini Pro Vision اکنون به‌صورت رایگان از طریق Google AI Studio (که قبلاً MakerSuite نام داشت) قابل استفاده هستند. این ابزارهای مبتنی‌بر وب به برنامه‌نویسان امکان توسعه‌ی سریع برنامه‌ها و سپس دریافت کلید API برای درج در اپلیکیشن را فراهم می‌کنند. کاربران می‌توانند با حساب گوگل خود وارد شوند و فایل‌های مورد نظر را به‌راحتی از گوگل درایو وارد کنند.

تصویر محیط google ai studio که کاربر عکس سگ و گربه را گذاشته و می‌پرسد نگهداری از کدام راحتتر است

دکمه‌ی «دریافت کد» اجازه می‌دهد که برنامه‌ی تولید شده را به IDE خود در cURL وJavaScript و Python و Android (Kotlin) و Swift منتقل کنید.

Vertex AI در فضای ابری گوگل به‌عنوان پلتفرم هوش مصنوعی به هرکاربر امکان می‌دهد که دستیار جست‌وجو یا گفت‌وگوی قدرت‌گرفته از جمنای پرو را بر مبنای داده‌های خودش بسازد. گوگل مدل‌ها را با ورودی‌ها یا خروجی‌های کاربران فضای ابری گوگل آموزش نمی‌دهد.

مقاله‌ی مرتبط

دسترسی به جمنای در Vertex AI تا اوایل سال آینده و زمانی که به‌صورت عمومی در دسترس قرار گیرد رایگان است. پس از آن زمان، قیمت‌گذاری Google AI Studio و Vertex AI به ازای هر هزار کاراکتر ۰٫۰۰۰۲۵ دلار یا به ازای هر تصویر ورودی ۰٫۰۰۲۵ دلار و هزینه‌ی خروجی به ازای هر هزار کاراکتر ۰٫۰۰۰۵ دلار خواهد بود.

در آینده، گوگل قصد دارد جمنای را به ابزارهای توسعه‌دهنده‌ی دیگر خود از جمله Android Studio و Colab و Firebase و Flutter اضافه کند. گوگل اعلام کرده است که هوش مصنوعی جمنای در اوایل سال ۲۰۲۴ وارد سرویس Duet AI می‌شود. این سرویس نه برای سازمان‌ها بلکه برای مشتریان عادی در دسترس است.

لینک منبع

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید