مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

متا وب‌سایت هوش مصنوعی تولید تصویر Imagine خود را راه‌اندازی کرد

توسط هم‌نگار بلاگ
۰ اظهار نظر
متا وب‌سایت هوش مصنوعی تولید تصویر Imagine خود را راه‌اندازی کرد

متا در رویداد Meta Connect 2023 از هوش مصنوعی تولید تصویر Imagine رونمایی کرد و نسخه پیش‌نمایش آن را در اختیار کاربران قرار داد. حالا نسخه تحت وب این هوش مصنوعی از راه رسیده است تا کاربران از طریق مرورگر خود بتوانند از آن استفاده کنند.

همانطور که متا در پست جدید وبلاگ خود توضیح می‌دهد، مدل تولید تصویر Imagine این شرکت اکنون از طریق یک وب‌سایت اختصاصی نیز قابل دسترس است. درست مانند سایر ابزارهای هوش مصنوعی، Imagine نیز به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق پیام‌های متنی ساده خود تصاویری را ایجاد کنند. Imagine که به مدل Emu متا متکی است، برای هر دستور متنی کاربر چهار تصویر تولید می‌کند.

هوش مصنوعی تولید تصویر متا

همچنین تمام تصاویر تولیدشده توسط این مدل در گوشه پایین سمت چپ خود دارای واترمارک هستند تا ساخت آن‌ها توسط هوش مصنوعی متا مشخص شود. غول فناوری همچنین وعده داده که در آینده روی واترمارک نامرئی کار خواهد کرد که در برابر تغییرات رایج تصاویر مانند برش، تغییر رنگ و موارد دیگر مقاوم خواهد بود.

علاوه‌براین، متا برای افرادی که از طریق برنامه‌های پیام‌رسان این شرکت با مدل تولیدکننده تصویر تعامل دارند، ابزار جدیدی تحت عنوان Reimagine را معرفی کرده است (تصویر زیر) که با وجود آن می‌توانید تصاویر ایجاد‌شده توسط هوش مصنوعی متا را با دوستان خود تغییر دهید.

متا در پست خود همچنین اشاره می‌کند که درحال آزمایش ده‌ها ویژگی هوش مصنوعی جدید برای برنامه‌های خود است. برای اینستاگرام، متا با ابزار خلاقانه جدیدی که «Expander» نام دارد، درحال آزمایش قابلیت تبدیل یک تصویر منظره به پرتره در استوری‌ها است. برای فیسبوک، هوش مصنوعی مولد قرار است در بخش‌هایی ازجمله گروه‌ها و مارکت‌پلیس ظاهر شود. ازجمله دیگر ویژگی‌های درحال توسعه متا می‌توان به پیشنهادهای نوشتاری ایجادشده توسط هوش مصنوعی برای فید پست‌ها و همچنین پاسخ‌های تولیدشده توسط هوش مصنوعی برای سازندگان اشاره کرد.

درنهایت، متا چت‌بات هوش مصنوعی خود را اکنون در دسترس تمام کاربران مستقر در ایالات‌متحده قرار داده است. چت‌بات این شرکت در اینستاگرام، مسنجر و واتس‌اپ در دسترس است و متا همچنین درحال آزمایش ویژگی جدید «حافظه طولانی‌مدت» برای هوش مصنوعی خود است.

متا با Imagine به دنبال چیست؟

متا می‌گوید: «ما از شنیدن اینکه افراد با استفاده از Imagine، محتوای سرگرم‌کننده و خلاقانه در چت‌ها ایجاد می‌کنند لذت برده‌ایم. امروز، ما در حال گسترش دسترسی بهImagine خارج از چت هستیم. اکنون می‌توانید تصاویر رایگان را در وب نیز ایجاد کنید.»

متا متعهد شد که در هفته‌های آینده شروع به اضافه کردن واترمارک به محتوای تولید شده توسط Imagine with Meta برای «شفافیت و قابلیت ردیابی بیشتر» کند. در حال حاضر یک واترمارک قابل مشاهده وجود دارد. متا این موضوع را بیان کرد تا اطمینان دهد Imagine، مانند ویژگی تولید استیکر آن در چت مورد سواستفاده قرار نگیرد.

ابزار تصویرساز متا در گوشی

متا می‌گوید واترمارک‌ها نامرئی هستند، با یک مدل هوش مصنوعی تولید می‌شوند و با مدل مربوطه قابل تشخیص هستند. جزئیات خاصی درباره‌ی سیستم تشخیص واترمارک متا منتشر نشده است.

شرکت تحت رهبری مارک زاکربرگ می‌گوید: «[واترمارک‌ها] در برابر دستکاری‌های رایج تصویر مانند برش، تغییر اندازه، تغییر رنگ (روشنایی و کنتراست و…)، اسکرین‌شات، فشرده‌سازی تصویر، نویز، پوشش‌های برچسب و موارد دیگر مقاوم هستند. ما قصد داریم در آینده با تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، واترمارک نامرئی را به بسیاری از محصولات خود بیاوریم.»

تکنیک‌های واترمارک برای تصاویر ساخته‌شده با هوش مصنوعی مولد، جدید نیستند. مایکروسافت و گوگل استانداردها و فناوری‌های واترمارکینگ مبتنی بر هوش مصنوعی را پذیرفته‌اند، در حالی که در جاهای دیگر، Shutterstock و Midjourney با دستورالعمل‌هایی برای جاسازی نشانگرهایی موافقت کرده‌اند که نشان می‌دهند محتوای آنها توسط یک ابزار هوش مصنوعی ایجاد شده است.

فشار بر شرکت‌های فناوری برای اضافه‌کردن واترمارک به تصاویر ساخته‌شده با هوش مصنوعی افزایش یافته است. اخیراً، مقامات دولتی کشورها مانند اداره‌ی فضای سایبری چین به استفاده از واترمارک تأکید کردند. مقامات آمریکا نیز می‌خواهند رویکرد مشابهی در پیش بگیرند.

منابع:

لینک منبع

منبع دوم

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید