مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

تاثیر منفی هوش مصنوعی بر دستمزدها در کسب و کارهای مختلف

توسط هم‌نگار بلاگ
۰ اظهار نظر

شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری بالایی در هوش مصنوعی انجام داده‌اند، باعث شده‌اند اقتصاددانان تلاش کنند پیامدهای این فناوری روی بازار کار را شناسایی کنند و نگرانی در میان عموم مردم درباره آینده مشاغلشان به وجود آمده است.به گزارش ایسنا، همزمان، با وجود رکودی که معمولا فشارها روی بازار کار را کمتر می‌کند، کارفرمایان تلاش می‌کنند کارکنان ماهر پیدا کنند.

طبق «بولتن ریسرچ» که از سوی بانک مرکزی اروپا منتشر شد، در ۱۶ کشور اروپایی، سهم اشتغال بخش‌هایی که در معرض هوش مصنوعی قرار دارند، افزایش پیدا کرده و فقط مشاغل با مهارت اندک و متوسط، تاثیر زیادی از هوش مصنوعی نپذیرفته‌اند، در حالی که مشاغل تخصصی، بیشترین افزایش را داشته‌اند. این تحقیقات به تاثیر خنثی تا اندکی منفی روی درآمدها اشاره و اعلام کرده که ممکن است تهدید هوش مصنوعی برای دستمزدها، افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، در این بولتن آمده است: فناوری‌های مجهز به هوش مصنوعی همچنان در حال رشد و بکارگیری هستند. بخش عمده تاثیر آنها روی اشتغال و دستمزدهاست. در دوران موج‌های فناوری قبلی، رایانه‌سازی، سهم اشتغال کارکنان دارای مهارت متوسط را کاهش داده و باعث پولاریزاسیون شده بود. اما این پولاریزاسیون در بررسی انجام شده در ۱۶ کشور اروپایی مشاهده نشده است.

لینک منبع

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید