مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

اپل بی‌سروصدا یک مدل هوش مصنوعی را به‌صورت متن‌باز منتشر کرده است

توسط هم‌نگار بلاگ
۰ اظهار نظر
اپل بی‌سروصدا یک مدل هوش مصنوعی را به‌صورت متن‌باز منتشر کرده است

اگرچه از دور به‌نظر می‌رسد که اپل از رقابت در عرصه مدل‌های هوش مصنوعی مولد عقب مانده است، اما محققان این شرکت در پشت‌صحنه مشغول به کارند. آن‌ها به‌ همراه محققان دانشگاه کلمبیا، ظاهراً در ماه اکتبر یک مدل زبانی بزرگ چندوجهی به‌ نام Ferret را به‌صورت متن‌باز منتشر کرده‌اند.

چند روز پیش مقاله‌ای از سوی محققان اپل منتشر شد که نام چند ایرانی هم در میان نویسندگان آن دیده می‌شد و درباره استفاده بهینه از حافظه برای اجرای مدل‌های زبانی بزرگ در آیفون‌ها توضیح می‌داد. حالا کاربران کشف کرده‌اند که کوپرتینویی‌ها در ماه اکتبر با Ferret به جامعه توسعه‌دهندگان مدل‌های هوش مصنوعی متن‌باز پیوسته‌اند.

انتشار Ferret نشان‌دهنده تعهد اپل به تحقیقات اثرگذار درزمینه هوش مصنوعی و تثبیت جایگاهش در این حوزه است. البته این مدل زبانی بزرگ تنها برای کاربردهای تحقیقاتی منتشر شده است و نمی‌توان برای امور تجاری از آن استفاده کرد. بااین‌حال، انتشار متن‌باز یک LLM توسط اپل که به‌عنوان شرکتی با سیستم‌های بسته شناخته می‌شود، اتفاقی خوشایند است.

انتشار متن‌باز مدل هوش مصنوعی Ferret توسط اپل

با توجه به اینکه اپل نسبتاً دیر وارد حوزه هوش مصنوعی مولد شده است، عرضه یک مدل زبانی بزرگ به‌صورت متن‌باز برای آن‌ها منطقی به‌نظر می‌رسد. این اقدام به کوپرتینویی‌ها اجازه خواهد داد که خیلی سریع‌تر مسیر رشد را طی کنند. پیش‌تر متا عمدتاً از طریق انتشار متن‌باز مدل‌های خود در این مسیر قدم گذاشته و به موفقیت‌هایی دست یافته بود.

مقاله‌ای که در صفحه گیت‌هاب مدل Ferret منتشر شده است، می‌گوید این مدل می‌تواند ارجاع فضایی (Spatial Referring) اشیا در تصاویر را بفهمد و به‌دقت اطلاعاتی را درباره آن‌ها ارائه کند که حتی شاید در میان داده‌های آموزشی خود وجود نداشته باشد. همچنین یکی از محققان اپل در ایکس مدعی شده است که این مدل می‌تواند در تشخیص بخش‌های کوچکی از یک تصویر حتی بهتر از GPT-4V عمل کند.

خبر انتشار مدل‌های متن‌باز اپل در شرایطی منتشر می‌شود که گزارش‌هایی درباره تلاش انتروپیک و OpenAI برای جذب سرمایه به‌منظور توسعه هرچه بیشتر این مدل‌ها به‌گوش می‌رسد. بلومبرگ پیش‌تر اعلام کرده بود که سازنده ChatGPT درحال جذب سرمایه‌ای است که ارزش این استارتاپ را به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رساند.

لینک منبع

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید