مجله خبری و آموزشی هوش مصنوعی

آپدیت بزرگ هم‌نگار؛ همه جذابیت‌های هوش مصنوعی را تجربه کنید

توسط هم‌نگار بلاگ
منتشر شده: آخرین بروز رسانی در تاریخ ۰ اظهار نظر

در دی ماه ۱۴۰۲، اتفاقات بزرگی قرار است در هم‌نگار رخ دهد. دستکم دو آپدیت بزرگ در این ماه، پلتفرم هم‌نگار را به یک دستیار همه فن حریف هوش مصنوعی بدل خواهد کرد. علاوه بر اینها توسعه و گسترش امکانات و ابزارهای هوش مصنوعی به زبان فارسی، یکی از امتیازات مهمی است که در مرکز توجه این استارت‌آپ قرار داشته و در حال پیشرفت قرار دارد.

از تبدیل متن پست‌ها و مقالات به صورت گرفته تا امکان صداگذاری، تبدیل ویس به متن و تولید پست‌ها و تصاویر با کیفیت (HD) برای سایت و وبلاگ و پشتیبانی از مدل‌های محبوبی مثل ElevenLabs و Midjourney، بخشی از قابلیت‌هایی است که هم‌نگار را به یک پلتفرم ممتاز ایرانی در حوزه هوش مصنوعی بدل می‌کند.

قبل از اینکه جزییات بیشتری درباره قابلیت‌های جدید هم‌نگار در اختیارتان قرار دهیم یک خبر جذاب و شگفت‌آور را باید به اطلاع شما برسانیم. در زمانه و وضعیتی که همه چیز رو به سمت گران‌تر شدن دارد و هزینه خدمات مورد نیاز مردم کشور با سرعتی بیش از توان‌شان در حال افزایش است، بهای اشتراک در هم‌نگار به نصف کاهش یافته است. این تصمیم که توسط تیم هم‌نگار اتخاذ شده در واقع یک ریسک و آزمایش شجاعانه است چون بهای سرویس‌ها اگر نگوییم از مصرف خود مدل‌هایی مثل chatgpt هم کمتر شده دستکم می‌توان گفت با آن برابر است و در واقع این پلن‌ها بدون سود ارایه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر از دلایل این اقدام می‌توانید این اطلاعیه از جانب تیم هم‌نگار را مطالعه کنید.

معرفی آپدیت‌های جدید هم‌نگار و قابلیت‌های مهم آنها

حال به سراغ امکانات و قابلیت‌هایی می‌رویم که قرار است به زودی طی روزهای آتی در آپدیت‌های جدید هم‌نگار ارایه شود. لازم به ذکر است پلن رایگان محدود هم‌نگار که به صورت یکماهه ارایه می‌شد اکنون به شکل پلن آزمایشی ارایه می‌شود اما دیگر از محدودیت‌های پلن رایگان خبری نیست و کاربران می‌توانند در طول این هفت روز تمام امکانات پلن‌های پرمیوم هم‌نگار را به صورت رایگان آزمایش کنند.

پشتیبانی از متن به صوت TTS برترین شرکت‌های هوش مصنوعی در هم‌نگار

از جمله قابلیت‌هایی که در آپدیت دی‌ماه به هم‌نگار می‌آید پشتیبانی از TTS شرکت OpenAI است. قابلیت تبدیل متن به صوت، یکی از ویژگی‌های اختصاصی مدل‌های هوش مصنوعی است که برترین آنها توسط OpenAI و ElevenLabs ارایه شده است. از جمله کاربردهایی که این قابلیت ارایه می‌دهد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تبدیل متن/تکست به ویس و ارسال در پیغام‌رسان ها
 • ایجاد یک نسخه صوتی از مقالات، پست‌های وبلاگ و اخبار (در مجلات، خبرگزاری‌ها و ..)
 • ساخت آسان یک پادکست به واسطه نگارش متن و تبدیل آن به نسخه صوتی
 • ایجاد کتاب‌های صوتی (تبدیل متن کتاب به نسخه صوتی)

اگر بخواهیم نسخه‌های متن-به-صوت دو شرکت بزرگ OpenAI و ElevenLabs را با هم مقایسه کنیم هر کدام مزایا و نقصان‌هایی دارد. مثلا OpenAI از زبان فارسی به طور کامل پشتیبانی می‌کند در حالیکه ElevenLabs در حال حاضر فقط می‌تواند در دوبله زبان فارسی به زبان‌های دیگر از زبان فارسی پشتیبانی کند. در عوض امکان تقلید و تکثیر صدا در ElevenLabs وجود دارد یعنی شما می‌توانید یک روبات ایجاد کنید و صدای خودتان را توسط آن تکثیر کنید تا روبات بتواند با صدایی شبیه صدای شما حرف بزند در حالی‌که این قابلیت در openai وجود ندارد.

به خاطر همین، هر دو مدل در هم‌نگار ارایه شده و بر اساس نیاز کاربران، امکان استفاده از هر کدام از این مدل‌ها وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌ها و همچنین مقایسه مدل‌های متن-به-صوت یا TTS ارایه شده توسط OpenAI و ElevenLabs به این مطلب مراجعه کنید. مهم‌ترین قابلیت‌های TTS ارایه شده توسط این دو شرکت را به موارد زیر خلاصه کنیم؛

 • چت صوتی با روبات‌های هوش مصنوعی به جای چت/گفتگوی متنی
 • انتخاب روبات‌هایی با صداهای مختلف مردانه و زنانه با لحن و شیوه‌های احساسی متفاوت
 • ایجاد یک روبات پاسخگو/پشتیبان که به صورت صوتی پاسخ مشتریان را می‌دهد
 • دوبله از زبان‌های مختلف به زبان‌های مختلف
 • تقلید صدای شما توسط روبات‌ها و تولید ویس با صدای شبیه صدای شما
 • ایجاد روبات‌هایی با کاراکترهای متفاوت
 • برقراری ارتباط صوتی شبه انسانی در زمان واقعی (Real Time)

پشتیبانی از GPT4 Vision و تحلیل فایل و تصویر

از جمله قابلیت‌هایی که مورد درخواست بسیاری از کاربران – بخصوص متخصصان کسب و کارها – بوده، امکان تحلیل و تفسیر و خوانش عکس/تصویر، فایل و جدول/نمودار توسط هوش مصنوعی است. این قابلیت‌ها توسط مدل gpt4 turbo vision که ماه پیش توسط OpenAI رونمایی شد فراهم شده است. گرچه برخی از شرکت‌های دیگر فعال در حوزه مصنوعی این قابلیت را قبلا ارایه کرده بودند اما کیفیت مدل ارایه شده توسط openai در سطح بالاتری قرار می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر و بررسی کامل قابلیت‌ها و کیفیت مدل gpt-4 vision که برای تحلیل تصاویر و فایل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع قابلیت خوانش یا تفسیر بصری chatgpt است به این مقاله مراجعه کنید.

حالا پشتیبانی از این مدل و قابلیت‌های آن به هم‌نگار هم می‌آید. از جمله امکاناتی که می‌توانید از آن در هم‌نگار استفاده کنید:

 • ارسال فایل pdf و دریافت تحلیل، خلاصه متن و تفسیر آن
 • ارسال فایل جدول یا نمودار و دریافت تحلیل آن. مثلا می‌توانید یک نمودار آماری ارایه کنید و در چند ثانیه تحلیل داده‌های آماری را تحویل بگیرید.
 • ارسال تصویر و دریافت تحلیل و تفسیر آن. مثلا می‌توانید از هولوگرام و شماره سریال یک تلویزیون یا گوشی عکس بگیرید و از هوش مصنوعی بخواهید شماره سریال نامبر را به صورت عددی به شما بگوید. یا مثلا عکس تابلوی یک فروشگاه در آلمان را برایش بفرستید و بگویی ترجمه متن آن تابلو را به شما بگوید
 • خواندن و حل کپچا، پرسش و پاسخ بصری، تشخیص کاراکتر، حل جدول و ..

سایر قابلیت‌های مهم در آپدیت‌های دی ماه هم‌نگار

اگر بخواهیم فهرست کاملی از قابلیت‌های ارایه شده در آپدیت‌های جدید بیان کنیم متن طولانی می‌شود. اما به شکل خلاصه‌وار می‌توانیم بخشی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که شاهدش خواهید بود را معرفی کنیم:

 • افزایش کیفیت تصویر در بخش تصویر شاخص پست وبلاگ، تولید تصویر و .. (کیفیت HD)
 • پشتیبانی از جدول در بخش ارایه پاسخ‌ها در چت بات‌های هوشمند
 • الگوهای جدید در بخش فیلم و سریال (مقایسه فیلم‌ها، معرفی فیلم و سریال‌های مشابه، فیلموگرافی بازیگران و کارگردان‌ها و ..)
 • الگوهای جدید در بخش کسب و کار (ساخت بیزینس پلن و نقشه راه برای استارت آپ‌ها، پیش‌بینی بازار، مشاوره ایده و بازاریابی و …)
 • توسعه و بهبود پشتیبانی از منابع و اطلاعات به زبان فارسی
 • پشتیبانی از مدل‌های جدید تولید تصاویر واقعی‌تر و باکیفیت‌تر، روتوش، ادیت و بازسازی تصاویر
 • پشتیبانی بیشتر و بهبود ابزارهای مربوط به پست و استوری اینستاگرام، توییتر، فیسبوک، تیک تاک، لینکداین و …
 • تولید پست/مقاله کامل (بهمراه تصویر و سازگار با سئو)، بازنویسی پست/مقاله، خلاصه‌نویسی و ..

 

در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه، برخی از قابلیت‌هایی که در آپدیت‌های آینده به هم‌نگار اضافه می‌شود را به شما معرفی کنیم. اما به یاد داشته باشید شما همواره می‌توانید از بخش درخواست ویژگی، قابلیت‌های مورد نظرتان را درخواست کنید و مانند همین قابلیت‌هایی که مشاهده کردید، ویژگی‌های مورد نظر شما نیز به هم‌نگار اضافه خواهد شد. چرا که هم‌نگار برای شما و رفع نیازهای شما ایجاد شده است.

 

این مطالب هم پیشنهاد می‌شود

پیام بگذارید